
Ja... jag vet... Det är förmiddag redan men den här morgonen bara försvann.
Har haft en lokal elektriker här som ska hjälpa mig med lite småplock som att få uttag utanpå huset. En liten detalj som skulle underlätta mycket nu i mörka tider.
Fixa ett uttag vid den nya öppningen mellan vardagsrum och kök skulle också göra vintermörkret lite enklare att stå ut med.
Nästa vecka kommer han och gör allt jobbet. Så najs 
Morgonpromenaden blev tidig idag och vi gick förbi en lega som blivit lämnad strax innan vi kom. Den var varm fortfarande. Sotis tyckte det doftade jättegott. Hmmmmm..... Tur hon är kopplad hela tiden. I och för sig är det inte kalvar i omlopp nu så de är väl inte sååå argsinta men jag litar inte på de där stora älgarna riktigt.
Nu får det bli en sovstund på nån timme innan dusch och körsång i Tallstigskyrkan i Finnerödja.
Nej... Jag sjunger inte bra. Knappt någon i kören är någon sångare direkt men vi ÄLSKAR att sjunga och det är det viktigaste.
So long..... Om jag orkar kikar jag in mot kvällskvisten igen.

Ha en fin höstdag 

SLE
2013-10-09 10:04 | 1 kommentarer